נדל"ן/מסחרי

ליקויי בנייה

בחוק המכר מוגדרים ליקויי בנייה כ- "אי התאמה". הכוונה היא לאי התאמה בין התכנון והחומרים הקבועים בחוזה, ו/או ב"מפרט", ו/או בתקנים הנהוגים בישראל, ו/או בתקנות הבניה המוסדרות בחוק, לבין הבניה שבוצעה בפועל. ישנם 3 מצבים בהם יכולים להתגלות ליקויי הבנייה.

1. גילוי ליקויי בניה לפני החתימה על החוזה: במקרה זה כבר בשלב הגילוי זכאי הרוכש לדרוש מהקבלן את תיקון הפגם או להתחייב לכך בכתב או בחוזה.

2. גילוי ליקוי הבניה לאחר החתימה על החוזה ולפני קבלת המפתח: במקרה כזה זכאי הרוכש לדרוש מהקבלן את תיקון הליקוי / להתחייב לתיקון הליקוי בכתב- ניתן להתנות כי התשלום האחרון עבור הדירה לא ישולם עד לאחר תיקון הליקוי / אופציה נוספת הינה במצב כי כמעט שולמה כל התמורה לקבלן- דאז ניתן לחרוק שיניים עד לכניסת הרוכש לדירה - ולדרוש התיקון עפ"י חוק מכר (דירות) ולאור תקופת הבדק.

3. גילוי הליקויים לאחר קבלת המפתח לדירה החדשה ו/או לאחר תחילת השימוש בה בד בבד עם קבלת  המפתח מומלץ לבדוק את הדירה באופן יסודי לצורך גילוי "אי התאמות" בבניה. קיימים ליקויי בניה הניתנים לגילוי בעין לא מקצועית כגון : רטיבות, קירות עקומים, דלתות לא נסגרות וכיו"ב, אותם יכול לגלות כל אדם סביר. לאחר קבלת המפתח של הדירה מומלץ בד"כ להזמין מומחה לבניה כגון: מהנדס בניה וכיו"ב, לצורך גילוי ליקויים נסתרים יותר, אך חשובים לא פחות, העלולים לעיתים לסכן חיים כגון: שימוש בחומרים מסוכנים, בניה אשר אינה עומדת בתקני בטיחות וכיו"ב. מומחה לבניה אשר יוזמן לצורך בדיקת הדירה יערוך "השוואה" בין הבניה המוגמרת לבין המפרט ו/או התקנים הישראלים, וייתן חוות דעת שבה יפרט את הליקויים ויציין אפשרות ו/או עלות תיקונם.
עו"ד ענבר שמואלי אבואב | כתובת: התע"ש 20 (בית הפעמון) כפר סבא | טלפון: 077-7818811 | פקס: 077-7818812
הצהרת נגישות

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר
טלפון 077-7818811