משפחה ומעמד אישי

Slider

ידועים בציבור

ידועים בציבור הינם בני זוג החיים תחת קורת גג אחת ומנהלים משק בית משותף לרבות יחסי אישות , כאשר הם אינם נישואים.

תנאים אלו חייבים להתקיים ולהיות מוכחים כדי שאישה תחשב כ"ידועה בציבור" של אדם. יודגש כי התנאים כפי שצוינו הינם יציר הפסיקה האזרחית - משמע: דין תורה אינו מכיר בחיובם זה לזו.

זכויות נוספות לידועה בציבור

ידועה בציבור זכאית למזונות מעזבונו של בן זוגה שנפטר וכן זכאית היא לפיצויי נזיקין אם נפטר בנסיבות המזכות בפיצויים (תאונת דרכים, תאונת עבודה ועוד) במידה והיא תוכר כתלויה בו על פי פקודת הנזיקין.

ידועה בציבור יורשת חלק מעזבונו של בן זוגה המנוח, במידה ולא היתה נשואה לאחר בעת פטירתו, ובמידה והמנוח לא הותיר אחריו צוואה.

מזונות ידועה בציבור

ישנם שני מצבים לתביעת מזונות של ידועה בציבור מהאדם עימו היא חיה:

1. מזונות לתקופה בה חיים בני הזוג במשותף- במקרה זה קבעה הפסיקה כי ניתן להחיל על הידוע בציבור חובת מזונות כלפי האישה , זאת עפ"י הסכם מכללא הנלמד מעצם החיים המשותפים יחד. בתי המשפט קבעו כי סביר שאשה לא תסכים לחיות עם גבר יחד ולמלא את תפקידיה וחובותיה בלי שתהנה מהזכויות המוקנות לאשה, וביניהן הזכות לכלכלתה ולפרנסתה.
2. מזונות אישה לאחר הפירוד - בפסק דין חדשני של השופט ברק- חוייב הגבר "במזונות שיקום" מכח הסכם מכללא שהיה קיים בין בני הזוג.הביסוס לזכותה נובעת מהפרת תניה חוזית משתמעת לפיה יש לאפשר תקופת זמן סבירה להליכי פירוד בין בני זוג.
עו"ד ענבר שמואלי אבואב | כתובת: התע"ש 20 (בית הפעמון) כפר סבא | טלפון: 077-7818811 | פקס: 077-7818812
הצהרת נגישות

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר
טלפון 077-7818811